Değişime karar verdiğinizde, nefes her daim yardıma hazır bir dost gibi yanınızdadır. ‘Nefes al’ demeniz yeter kendinize. Doğru nefes almayı ilke edindiğinizde ve o an yaşadığınız her ne olursa olsun derin, sakin ve uzun nefesler alabildiğinizde, tüm baskılar ve sınırlar kalkar. Böylece içinizdeki gücü ve saklı kalmış potansiyelinizi yeniden keşfedersiniz. Hayatınızın akışını dış dünyada olanlar değil, siz belirlersiniz. Kontrol elinizdedir artık.

Hayatınızın kontrolünü elinize alabilmeniz için ilk ve en önemli adım, nefes farkındalığıdır. Nefesinizi izlemeyi alışkanlık haline getirerek dönüşümü sağlayabilirsiniz. Derin ve sakin nefesler yerine sık ve yetersiz kaburga nefesleri alıyorsanız, sempatik sinir sisteminiz sürekli olarak tetiklenir. Bedenin tehlike anında varlığını koruması için kilit rol oynayan sempatik sinir sistemi sürekli aktif olduğunda, her an tehlike sinyalleri almanıza, kendiniz dışındaki herkesi ve herşeyi tehdit olarak algılayıp, ötekileştirmenize sebep olabilir. Hayatınızı korkularınız yönetmeye başlar. Birlik bilinci kaybolur, benlik bilinci ile hareket edilir. Artık tek ilgilendiğiniz kendiniz olursunuz; çevre ile mücadeleniz gitgide artar. Korkularınız nedeniyle resmin bütünü göremediğiniz için, mücadele ettiğinizin gerçekte kendi içinizdeki sahte kişilikler olduğunun farkına varamayabilirsiniz.

Doğru nefes yardımıyla bu yanılgıya son verebilirsiniz. Savaş açtığınızın gerçekte kendiniz olduğunu keşfedip, kendiniz ile barıştığınızda, hayatınızdaki herkes ile de huzur ve barış içinde yaşamaya başlamanız an meselesidir.

Doğru nefes alma, fiziksel gerginlikleri azaltmayı, kişinin kendisini daha sakin hissetmesini, çevresine bütünü görecek şekilde bakabilmesini sağlar. Doğru nefes almayı başarabildiğinizde, yenilendiğinizi, korkularınızdan arındığınızı, farkındalığınızın arttığını hissersiniz. Zihninizdeki sınırları aşmanız, kendinize ve yeteneklerinize dair yeni şeyler keşfetmeniz mümkün olur. 

Bugün kendinize bir iyilik yapın. Önce korkularınızın, sonra da onları yaratanın gene kendi zihniniz olduğunun ve yine sizin onları yok edebileceğinizin farkına varın. Her an’ınız çok kıymetli. İniş çıkışlar ile gücünüzü tüketmek yerine hayatınızın sorumluluğunu alın ve gününüzün nasıl geçeceğini korkularınız yerine siz belirleyin.