Nefes, ruhun vücuttaki tezahürüdür.

Bir nefes ile başlar, bir nefes ile biter bu dünyadaki herşey.

Bazen istediklerimiz bir nefeste oluversin isteriz, bazen de bizi acıtan olaylar bir nefeste bitiversin.

Peki, nefesin tüm bu deyimleri gerçeğe dönüştürecek kadar mucizevi olduğunu biliyor musunuz?

Bir zamanlar, küçük bir bebekken aldığımız diyafram nefesleri, ilkokul öncesi dönemden itibaren yaşanan travmalar ve kısıtlayıcı inançlar nedeniyle, yetersiz üst solunum nefesine dönüşür. Zamanla diyafram kasını kullanarak nefes alma yetisi tamamen kaybedilir. Üst solunum yapmanın sonucu olarak, sempatik sinir sistemi sürekli aktif hale gelir. Duygusal, düşünsel ve fiziksel sağlığımız bozulur, kontrolsüz ve dengesiz hissederiz. 
Yaşam kaotik bir hal alır.

Özel bir dikkat oluşturup nefes aldığımızın, yaşadığımızın, bütünün bir parçası olduğumuzun ve bütüne etki edebildiğimizin farkına varabildiğimizde ise, yaşamımızın tüm akışı değişmeye hazırdır.

Nefesinizi kontrol etmeye başladığınızda, her bir nefes ile yaşadığınız hayatı kontrol etmeye başlarsınız. Çünkü nefes kontrolü, ‘nefs’in’ de kontrolüdür aslında.

Doğru nefes alıp vermeye başladığınızda, bedeninizin dengeye girmesi, korku ve endişelerinizden kurtulmanız, duygularınızı kontrol edebilmeniz, zihninizin ve düşüncelerinizin berraklaşması, hayatınızı kısıtlayan, yerleşmiş inanç ve davranış kalıplarının salıverilmesi, kısaca yenilenmeniz mümkün olacaktır.

Bir düşünün; en son ne zaman derin, uzun bir nefes aldınız? Bu sorunun cevabı gününüzün ne kadarını stres içinde geçirdiğinizi de ele veriyor aslında. Stres anında nefesinizi çok kısıtlı kullanırsınız ve kısa, yetersiz nefesler aldığınızda vücut kendini daha da artan stres için de hisseder. Artık bu kısırdöngüyü kırmaya var mısınız?

Yenilmek yerine yenilenmeyi seçin ve kendinize her gün birkaç dakika ayırmayı deneyin. Nerede olursanız olun yaslanın arkanıza, kapatın gözlerinizi ve burnunuzdan derin bir nefes alın. Nefesinizi yavaşça, ağzınızdan verin. Rahatlama etkisini yaratmak için, nefes verişinizin, nefes alışınızdan daha uzun olmasını sağlayın. 
Nefesinizi verişinize odaklanarak, bunu sağlayabilirsiniz.

Bu güvenli egzersizi gün içinde dilediğiniz kadar uygulayarak, ‘rahatlama nefesi araları’ yaratın kendinize. 
Göreceksiniz, her nefes verişinizde zihninizin o an sıkıntı olarak etiketlediği her ne varsa ondan özgürleştiğinizi hissedeceksiniz.

Sizler de yenilenmek için; nefesin mucizeleri ile tanışabilir; bedensel ve psikolojik birçok rahatsızlığı yenmenize yardımcı olan tekniklerinden yararlanabilirsiniz.

Ne demiştik; bir nefes ile başlar her şey.
Derin ve uzun bir nefes alıp, her şeye yeniden başlamak sizin elinizde…